tr

Demiryolu Taşımacılığı

172

Demiryolu taşımacılığı, kara ve hava taşımacılığı ile taşınamayacak olan ağır yüklerin daha az maliyetle taşınması için kullanılır. Belli merkezler üzerinden yapılan bu işlem, merkez sayısının azlığı dolayısı ile sınırlı kullanımı söz konusudur. Yer altı kaynakları ve tarım ile orman ürünlerinin taşınmasını daha az maliyetle yerine getiren bir sistemdir. Çevreye duyarlı olan bu tür taşımacılık, yapım aşamasında maliyetli olduğu için finansmanı devlet tarafından karşılanmaktadır. Uluslararası geçişlerde öncelik verildiği için diğer kara taşıtlarına göre avantajlıdır. Sefer süreleri ve fiyatı diğer ulaşım türlerine göre sabittir. Ulaştırma sektörünün büyümesi ile taşıma sektörü de büyümekte ve çevresel sosyal etkileri artmaktadır. Bu ulaşım türü çevre kirliliği ve trafik kazalarını da azaltıcı etki yapmıştır.

Demiryolu Taşımacılığı

Günümüz koşullarında demiryolu taşımacılığı sıklıkla tercih edilen bir hizmet alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda demiryolu taşımacılığının etkili bir düzeyde gelişim gösterdiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır. Zararlı eşyaların ve yüklerin taşınması da mümkün olduğundan kaçakçılık şüphesinin bulunmaması amacıyla denetimler sıkı yapılmaktadır. Cıva, kurşun, patlayıcı ve emisyonu yüksek ürünlerin taşınması yasaktır. Yükleme boşaltma işlemleri için trenlerin akışını sağlamak amacıyla da bazı kurallar koyulmuştur. Bu işlemler özel olarak ayrılan bölümlerde yapılmakta ve belirli saatlerde yapılmaktadır.

Demiryolu taşımacılığında aynı zamanda farklı uluslararası örgütler de söz konusudur. Avrupa Birliği Demir Yolları Birliği Örgütü ve Uluslararası Demir Yolları Birliği bu alanda faaliyet gösteren en önemli birliklerdir. Bu birlikler ulaşımın standardını belirler, dünya çapında temsil eder ve trafiğini belirlerler. Bu alanda mevzuatsal düzenlemeler bulunmaktadır. Özellikle denetim, istasyon denetimi, yüklerin kontrolü bakımından uyulması gereken kurallar bulunmaktadır.

Demiryolu Taşımacılığı

Birçok ülkeye ulaşımı sağlayan bu ağ hala gelişime açık ve büyük yatırımlara da gebedir. Ekonomiye katkısı yadsınamaz olan bu ulaşım türü ile çevre dostu ve daha az maliyet ile daha ağır yükler taşımak artık daha kolay olmuştur. Bu adımda da şirketler bizler için oldukça geniş bir platform sunmaktadır. Özellikle ulaşım teknolojisinin gelişmesine paralel olarak demiryolu ulaşım ağının da etkili bir seviyede gelişim gösterdiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Uluslararası evden eve taşımacılık hizmetlerinin son zamanlarda demiryoluyla da yapıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz!

Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı

Artan ithalat ve ihracat faaliyetleri ile artan talepler sonucu devletlerin arasındaki alışverişi kolaylaştırmış ve ulaşımı kolaylaştırmıştır. Uluslararası demiryolu taşımacılığı belli ürünlerin bir ülkenin çıkış noktasından diğer ülkenin varış noktasına kadar tren ve vagonlarla taşınması işlemidir. Türkiye’nin de katıldığı bu işlemde en büyük örneği Çin’e yollanana beyaz eşya trenidir. Ülkemizin gündemini de uzun dönem meşgul etmiştir. Taşımacılık işleminin üç çeşidi bulunmaktadır.

Çeşitleri multimodal taşımacılık, intermodal taşımacılık, kombine taşımacılıktır. Multimodal taşımacılık yüklerin birden fazla taşınma sistemi kullanılarak taşınmasıdır. İntermodal taşımacılık yüklerin tek veya aynı tür taşıma sistemi ile birden fazla taşıma modu kullanılarak taşınmasıdır. Kombine taşımacılık ise en başta demiryolunun kullanılması daha sonra kara veya deniz yolunun kullanıldığı taşımacılık türüdür.

Limanlar ve hinterlandlar arasında kullanılan bu taşımacılık türü aynı zamanda ulusal boyutta da kullanılmaktadır. Avrupa ülkeleri genellikle Avrupa kıtası içinde bu sistemi kullanmaktadır. Bu taşımacılık türünde genellikle konteynırlar kullanılır. Türkiye de bu ulaşım ağına yatırımlar yapılmaya başlanmış özellikle Avrupa ve Asya kıtaları arasında ulaşımı sağlayabilecek olan konumumuz sebebiyle de oldukça etkin rol oynanabileceği ve ekonomiye katkısı da yadsınamaz.

Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı Firması

Özellikle demiryolu taşımacılığının uluslararası çapta sunuluyor olması, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Uluslararası demiryolu taşımacılığı firmaları gün geçtikçe artmakta ve yapılan yatırımlar sonucu veriminin yüksek olması; kara, deniz ve hava taşımacılığına alternatif olması sebebiyle son günler de gözde bir ulaşım ağıdır. Bu sebeple de şirketlerin sayısı artmakta ve hizmeti sunumunda çeşitlilik ile de sonuç pozitif yönde ilerlemektedir. Şirketler bize bu yönde birçok yardımda bulunmaktadır.

Öncelikle rezervasyon takibi ve yük takibi yapan firmalar özel planlama sistemleri ile verimli sonuçlar elde etmektedir. Evrakları da bizler için oluşturan şirketler, maliyet konusunda da yardımcı olmakta ve bizler için en uygun çizelgeyi çıkartmaktadır. Süreci takip eden şirketler proje bazlı çalışmalarda da proje konusunda süregelen bir yardım yapmaktadır.

Taşınan ürünleri mevsimsel ve iklimsel koşullardan etkilenmeden güvenli bir şekilde varış yerine iletmektedirler. Ortadoğu ve Asya ülkeleri başta olmak üzere Norveç, Amerika, Avrupa ülkeleri, İsveç gibi ülkelere de hizmet vermektedirler. Sınır kapıları üzerinden yapılan bu ulaşım, kapıkuleden Bulgaristan’a, Uzunköprüden Yunanistan’a, Canbazdan Gürcistan’a, kapıköyden İran’a, Islahiyeden Suriye’ye, Nusaybinden İran ve Irak’a, geçmektedir. Uluslararası evden eve taşımacılık faaliyetleri bu sıraladığımız bölgelerde de etkili bir seviyede yapılabilmektedir.

Demiryolu Taşımacılığı

Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı Fiyatları

Günümüz itibariyle uluslararası ortamlarda demiryolu ulaşım ağının geliştiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Uluslararası demiryolu taşımacılığı fiyatları taşıma yapan trenin TCDD treni mi, özel tren mi olduğuna göre değişmektedir. Fiyata eklenen ücret kalemleri bulunmaktadır. Somaj(demuraj) ücreti vagonlar için uygulanan bekleme ücretidir. Doldurma ve boşaltma süreleri içindeki olan bekleme süreleri için bu ücret alınır. Tatil günleri bu kaleme dahil edilmez. Sejur ücret kalemi ise yabancı vagonlar için alınan bekleme ücretidir. Bu ücret 25 Euro ve 30 Euro arasında değişmektedir.

Hat işgal ücreti ise sahibine ödenen ücrettir. Alınan ücret vagon türüne de değişmektedir. Taşıma için kullanılan vagon tahıl vagonu olabilir, yüksek kenarlı vagon, sarnıçlı vagon, platform vagon olabilir. Bu vagon türleri çeşitlenmektedir. Alınan ücrette bu vagonlara göre değişebilmektedir. Kat edilen mesafenin de tabi ki önemi vardır. Ülkemizden çıkan bir tren Çin’e ve Amerika’ya kadar gidebilmektedir. Ülkemizdeki demiryolu Mekke ve Medine tarafına Hicaz Yolu olarak 2. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Ülkemizden çıkan bir tren aynı zamanda Hicaz Yoluna ve Norveç’e kadar da gidebilmektedir.

Çin’e giden trenle Bulgaristan’a giden trenin fiyatının aynı olmayacağı aşikardır. TCDD treni ile de taşıma yapmak mümkünken aynı zaman da özel firmalar yolu ile de yapmak mümkündür. Cenaze taşımacılığı bile yapılabilen bu hatlarla, taşıma türüne göre de fiyat değişmektedir. Vagon sahibi kimseler de taşıma yaptırabilmektedir. Vagon sahibi TCDD ile taşıma yapmak isterse kendisine %45 indirim sağlanmaktadır. Bu sayede ticarete de destek verilmektedir. Bu kapsamda tacirlerin vagon sahibi olmasına destek amaçlı programlar ve destek paketleri 1997 den beri uygulanmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?