tr

Denizyolu Taşımacılığı

87

Denizyolu taşımacılığı hizmetleri dünya geleninde etkili bir düzeyde yürütülmektedir. Dünyada aşağı yukarı 4600 liman vardır. Denizi olan bir bölgede yaşıyorsanız ve nakliye ile ilgili bir durumunuz var ise denizyolu taşımacılığı daha iyi bir seçimdir. Uluslararası taşıma oldukça zahmetli, meşakkatli bir taşımadır. Ayrıca seçtiğiniz firmanın kaliteli, güvenli, bağlantılarının sağlam olması gerekir. Taşıma işlemi sırasında olası bir problemle karşılaşıldığında muhatap siz olmadan firma ilgilenir. Bu yüzden firma seçimi çok önemlidir. Seçtiğiniz firma süreci baştan sona planlar. Taşıma süreci içerisindeki olası durumları bütün prosedürleri hesaplayarak ilerler. Müşteriye de bu plan ve program hakkında bilgilendirme yapar. Bu bağlamda denizyolu taşımacılığına karar verdiğiniz anda firmalar iyi araştırılmalıdır. Bağlantıları nasıl yapacakları işin plan ve rotası öğrenilmelidir. Ücrette en ekonomik olacak şekilde en doğru firmaya karar verilmelidir.

Denizyolu Taşımacılığı

Uluslararası alanda çok önceden beri denizyolu taşımacılığı kullanılır. Her ne kadar eski bir yöntem olsa da bugün gelişen teknoloji ve gelişmelerle birlikte denizyolu taşımacılığı da hayli ilerlemiştir. Taşıma sırasında kullanılan yöntem güzergah teknolojiyle birleşerek gözde taşıma tercihleri arasındadır. Taşıma işleminde gidilecek yerin çok uzak olması, yükün ağır olması denizyolu taşımacılığını tercih etme sebepleri arasına girer. Aynı zamanda hem daha ekonomik hem de daha çok işimize yarar.

Denizyolu taşımacılığında birçok farklı yöntem vardır ve bunları belirleyen kıstaslar şu şekildedir: Taşınacak malzemenin gideceği yerin uzaklığı, Taşınacak ürünün cinsi ve Taşıma esnasında kullanılacak yöntem etkilidir.  Ekip ve ekipmanlar önemli unsurlardır. Bu taşımacılığa düzensiz gemi taşımacılığı denilmektedir. Taşınacak ürünün gideceği yere göre doğal olarak planlanan taşımasıdır. Düzenli gemi taşımacılığının diğer adıdır. Bu tür taşıma denizyolu taşımacılığında her şey planlı programlı gidilecek yön belli ve düzenlidir.

Taşıma esnasında problem oluşturabilecek veya tehlike yaratabilecek ürünlerde de taşıma olabilir. Petrol tehlikeli madde v.b taşıma durumlarında denizyolu taşımacılığı daha çok tercih edilir.  En çok tercih edilenler arasında konterner taşımacılığı yer almaktadır. Çok fazla olan ürünlerin uzun yollarda güvenilir şekilde yerine ulaşmasında tercih edilir. Görüldüğü üzere denizyolu taşımacılığı söz konusu olduğunda farklı çalışma alanları karşımıza çıkmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığı

Denizyolu Taşımacılığı Firması

Firmalar denizyolu taşımacılığında uzman kadro ihtiyaç dahilinde kapasite en üst seviyede kalite sunmaya çalışırlar. Aynı zamanda taşıma esnasında çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ve bu sebeple oluşabilecek olumsuzlukları en aza indirgeyerek taşıma gerçekleştirilir. Denizyolu taşımacılığı firmaları en başta güven vermelidir. Ürünün alınacağı yerden gideceği yere kadar olan süreçte profesyonel ekip ile çalışır. Taşıması gerçekleşecek ürünlerin depolanacak yer ve muhafaza işlemi en üst seviyede olur. Hızlı ve ekonomik bir taşıma işlemi de şıklar arasındadır. Denizyolu taşımacılığında iki çeşit taşıma söz konusudur.

1) Ful Konteyner Taşımacılığı ( FCL )

Büyük yükler için geçerli yükün tamamını taşıyacak koyteynerlerle taşıma sağlanır. Taşınacak olan ürünün çok büyük,  ağır ve konteynerleri dolduracak kadar fazla olması durumunda uygundur. Bir seferde yükleme işlemi yapılarak bir seferde de taşıma gerçekleşir.

2) Parsiyel Konteyner Taşımacılığı ( LCL )

Ful konteyner taşımacılığına göre yük daha az daha hafif ürünleri taşımada kullanılır. Uygun ücretle aktarmalı veya aktarmasız seçenekleri bulunmaktadır. İthal ve ihraç ürün tasıma işlemlerinde zamanında yerine ulaşması açısından persiyel konteyner taşımacılığı seçimler arasındadır. Yapılan sigortalama işlemleriyle de taşınacak ürünün gideceği yere kadar ki sürede güvenli bir şekilde yerine ulaşması bir teminattır. Denizyolu taşımacılığı firmaları müşterinin tüm ihtiyaç ve isteklerini hızlı ve güvenli bir şekilde yerine getirir. Firmamız uluslararası evden eve nakliyat sürecini sorunsuz bir seviyede denizyolu ulaşımıyla birleştirmektedir.

Denizyolu Taşımacılığı Fiyatları

Denizyolu taşımacılığı fiyatları konusunda net bir ücret söylemek mümkün değildir. Ürün nereden alınacak nereye götürülecek ilk maddedir. Bunun yanı sıra fiyat belirlemede taşınacak ürün sigortalanacak bunun değeri ayrı bir konu ürünün miktarı bunların hepsi fiyatlandırmada etkin rol oynar. Daha başka taşınacak ürünün değeri veya tehlikeli bir madde mi taşıyacak? Bu kriterlerin yanında baktığımız zaman taşıma türleri arasında en ekonomik ve güvenli olan uluslararası denizyolu taşımacılığıdır. Ayrıca denizyolu taşımacılığında ki taşıma şekli olan tranp ve layner gemi taşımacılığı fiyatlarda önemli rol oynar.

Firmadan firmaya da değişiklik gösterir. Taşıma esnasında gösterdiği hassasiyet, aldığı risk, ekip ve ekipmanlar açısından fiyat oynar. Her firma kendine özgü bir fiyat belirler. Fiyatlandırmada belli başlı unsurlarda bulunmaktadır. Yük ve zaman, taşınacak yükün içeriği ve zaman konusunda bir önceliği vardır. Yükün taşıma yöntemi ve Yükün ağırlığı ve genişliği de önemlidir. Ayrıca yükün yüksekliği ve adeti önemlidir.

Denizyolu taşımacılığı fiyatların da şu fiyattan bu fiyattan şeklinde bir cümle pek mümkün değildir. Taşınacak yük kadar gümrükteki masraflarla birlikte ele alınır. Diğer taşıma türlerine bakıldığında havayolu, karayolu, demiryolu içlerinde en uygun ve ekonomik yine denizyolu taşımacılığıdır. Firmamız uluslararası evden eve taşımacılık hizmetlerinin merkezinde yer alan etkili bir firma olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Denizyolu Taşımacılığı

Uluslararası Denizyolu Taşımacılığı

Dünyada en çok rağbet gören taşıma tercihi uluslararası denizyolu taşımacılığıdır. Bunun sebebi ise çok büyük yükleri bir kerede güvenli ve diğer taşımalara göre daha uygun fiyatta olmasıdır. Uluslararası denizyolu taşımacılığı gemi ve yüke göre diye ayrılmaktadır. Uluslararası denizyolu taşımacılığında konteyner daha çok bozulabilecek yükler için kullanılır. Bir başka kullanımında kargo taşımacılığıdır. Uluslar arası ticarette büyük önem taşıyan uluslararası denizyolu taşımacılığı bizim ülkemizde de çok talep görmektedir.

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması buna zemin hazırlar. Ülkemizin dünyanın her yerine kolaylıkla ulaşım sağlayabildiğimiz bir konumda olması uluslararası denizyolu taşımacılığı için önemli bir liman ülkesi olmamızı sağlar. Uluslararası denizyolu taşımacılığının iki farklı türü vardır. Bunlardan biri tramp taşımacılık olup yük iki liman arasında yapılan belirli bir tarihi yada zamanı olmayan taşımacılıktır. Diğeri liner taşımacılık önceden belirlenen limanlara belirlenen tarihlerde yük taşınmasıdır.

Uluslararası denizyolu taşımacılığının avantaj ve dezavantajlarına bakarsak: Denizyolu taşımacılığının avantajları, Bir seferde büyük yükler taşınabilir. Ücretinin diğer taşımalara göre daha uygun olması Bu avantajlarının yanında uluslararası denizyolu taşımacılığında yük taşıma süreleri çok uzun olması dezavantaj olarak karşımıza çıkar. Dezavantaj yaşamamak için ürün bazlı taşıma yolu seçilmelidir. Firmamız tüm bu avantajları etkili bir düzeyde sizlerle buluşturmak için nitelikli bir çalışmanın merkezinde yer almaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?