tr

C3 Yetki Belgesi Nedir?

111

C3 yetki belgesi nedir? Neden önemlidir? Her yıl milyonlarca insan şehir içi, şehir dışı ve yurt dışı nakliyat hizmetlerinden yararlanmaktadır. Nakliyat hizmeti vermekte olan firmaların sahip olması gereken bazı belge ve sertifikalar vardır. Özellikle uluslararası evden eve nakliyat hizmeti veren firmaların bu belgelere sahip olup olmadığı düzenli aralıklarla kontrol edilmektedir. Nakliyat hizmetinden yararlanacak olan vatandaşların da mutlaka bu belgeler hakkında bilgi sahibi olması ve firmanın belgelerini kontrol etmesi gerekmektedir. Hem yurt içi hem de yurt dışı nakliyatlarda firmanın bu belge ve sertifikalara sahip olmaması gerek firma için gerekse hizmet alan kişiler için büyük sorunlara yol açabilmektedir. Nakliyat firmalarının sahip olması gereken en önemli belgelerin başında da C3 gelmektedir.

C3 Yetki Belgesi Nedir?

C tipi yetki belgesi taşıma ve transport hizmeti sağlayan firmaların sahip olmak zorunda olduğu belgelerin başında gelmektedir. C yetki belgesi, kendi içerisinde C1, C2 ve C3 yetki belgesi olmak üzere üçe ayrılır. C1 yetki belgesi ticari amaç gütmeyen eşyaların taşınması için gereklidir. C2 ise ticari amaçlı eşyaların taşınması için gereklidir. Peki C3 yetki belgesi nedir?

C3 yetki belgesi, ticari amaçlı ev, iş yeri vs. yerlerin taşınması için gereken bir belgedir. Bu belgeye sahip olmayan firmalar ne yurt içine ne de yurt dışına iş yeri ve büro eşyaları taşıma hakkına sahip değildir. Bu belgeye sahip olmayan firmalar taşıma ve nakliyat işleri yapma hakkına sahip değildir. Zira uluslararası eşya taşımacılığı tam anlamıyla profesyonel bir hizmettir!

C3 Yetki Belgesi Neden Önemlidir?

Hem yerli hem de yabancı her nakliyat firması hem ülkemizde hem de yurt dışında denetlemelere tabi tutulmaktadır. Bu denetlemelerde firmanın ve firmanın sürücülerinin gerekli donanımlara, evraklara ve belgelere sahip olup olmadığı kontrol edilir. C3 yetki belgesi de bu denetlemelerde mutlaka kontrol edilen evraklar arasındadır. Peki, C3 yetki belgesi neden önemlidir? İşte ayrıntılar!

Uluslararası evden eve taşımacılık hizmeti veren bir firmanın C3 yetki belgesine sahip olmaması durumunda hem firma hem de hizmet satın alan kişiler birçok sorunla karşılaşabilmektedir. C3 yetki belgesi, bir firmanın nakliyat hizmeti verebilmesi için sahip olması gereken en önemli belgedir. Bu nedenle hem denetlemelerde hem de trafik kontrollerinde nakliyat firması şoförlerinin bu belgeye sahip olup olmadığı mutlaka kontrol edilmektedir.

C3 Yetki Belgesi Nedir?

C3 yetki belgesine sahip olmayan firmalar kapatılma, kilit vurulma, adli para cezası, şoförün ehliyetine el konulması gibi sorunlarla karşılaşabilir. C3 yetki belgesine sahip olmayan firmalarla çalışan vatandaşlar hakkında da tutanak tutulmaktadır. Kimi zaman para cezası da yazılabilir. Bu noktada bir firmanın C3 yetki belgesine sahip olması, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

C3 Yetki Belgesi Alma İşlemleri

Firmaların C3 yetki belgesine sahip olmaları için yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Uluslararası nakliyat işlemleri önemli ve son derece dikkat isteyen işlerdir. Bu sebeple C3 yetki belgesi alma işlemleri de son derece titiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. C3 yetki belgesi almak isteyen firmaların yerine getirmesi gereken şartlar şunlardır: Belgeyi alacak kişi gerçek, hayatta ve tüzel olmalıdır. Belgeyi alacak kişinin vergi borcu bulunmamalı ve vergilerini zamanında ödemelidir. Belgeyi alacak kişinin minimum 3 adet nakliyat aracına ve minimum 50.000 kilogram taşıma kapasitesine sahip olması gerekmektedir.

Belgeyi alacak firmanın gerekli ödemeler harici ekstra minimum 25.000 TL harcanabilir sermayeye sahip olması gerekmektedir. Belgeyi alacak firmanın taşıtının üzerinde logosunun/adının bulunması gerekmektedir. Belgeyi alacak firmanın taşıtın bakım ve muayenelerini düzenli ve zamanında yaptırması gerekmektedir. Belgeyi alacak firmanın minimum 1 tane yöneticiye sahip olması gerekmektedir. Belgeyi alacak firmanın sürücülerinin gerekli test ve kontrollerden geçmesi ve yeterli donanıma sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Uluslararası Zati Eşya Taşımacılığı ve C3 Yetki Belgesi

Uluslararası zati eşya taşımacılığı ve C3 yetki belgesi arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Uluslararası zati eşya taşımacılığı yapacak kişi ya da kurumların C1 ya da C2 türü yetki belgesine sahip olması gerekmektedir. Bunun yanında C3 yetki belgesine sahip firmaların birçoğu C1 ve C2 türü yetki belgelerine de sahiptir. C3 yetki belgesine sahip firmalar ulusal çapta çalışan ve koordine bir çalışma prensibine dayalı firmalardır.

Bir firmanın C3 yetki belgesine sahip olabilmesi için yerine getirmesi gereken birçok önemli faktör bulunmaktadır. Bu yetki belgesine sahip firmalar birçok eşya için taşıma hizmeti verebilmektedir. Bunun yanı sıra zati olarak sınıflandırılan birçok eşyanın da C3 yetki belgesine sahip firmalar tarafından taşınması gerekmektedir. Firmamız sizlere sorunsuz bir düzeyde zati eşya taşımacılığı hizmeti sunmak konusunda her zaman iddialı bir çalışmanın merkezinde yer almaktadır.

C3 Yetki Belgesi Nedir?

Gümrüklerde ve sınır kapılarında nakliyat araçları kontrol edilir. Aracın taşıdığı yük kontrol edilir.  Şoförden taşıdığı eşyaların türüne göre gerekli yetki belgesi istenir. Zati eşyaların taşınması halinde şoförden C3 yetki belgesi istenir. Firmanın C3 yetki belgesine sahip olmaması ya da şoförün bunu kanıtlayamaması durumunda aracın geçişine izin verilmez. Böylece tam da aradığınız kalite standartlarında bir hizmeti alabilmeniz de mümkün hale gelecektir.

Uluslararası Taşımacılık ve C3 Yetki Belgesi

Uluslararası taşımacılık yapan firmaların mutlaka sahip olmaları gereken belgelerin başında C3 yetki belgesi gelmektedir. C3 yetki belgesine göre taşıma hizmeti veren/ verecek olan firmanın minimum gösterilebilir 25.000 Türk Lirası ek sermayeye sahip olması gerekmektedir. Bu şartı sağlayamayan firmaların uluslararası taşımacılık hizmeti vermesine izin verilmez. Bu şart sayesinde hizmet satın alan kişilerin mal güvenliği sağlanmış olur. Bu sebeple uluslararası taşımacılıkta C3 yetki belgesi son derece büyük önem arz etmektedir.

Uluslararası taşımacılık ve C3 yetki belgesi ülkeden ülkeye farklılık göstermemektedir. Her firma, gerekli şartları sağladığı takdirde menşeisinin bulunduğu ülkeden C3 yetki belgesi alabilir. Bu belge, ülkenin anlaşmalı olduğu diğer tüm ülkelerin sınır kapılarında ve gümrüklerinde geçerlidir. Ülkenizin anlaşmalı olmadığı bir ülkeye gitmeniz gerektiğinde uygulanması gereken başka adımlar bulunmaktadır. Bu ve benzeri durumlarda firma adına yetkili kişilerin bahsi geçen ülke ile görüşmek için konsolosluğa ya da ilgili devlet kurumuna gitmesi gerekmektedir. Uzlaşma sonucu firmaya geçici bir geçiş belgesi verilmektedir. Bu belge ile şoför ülkenin gümrük ve sınır bölgelerinden geçebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?