trdeen

Türkiye Kıbrıs Ev Eşyası Taşıma

01.07.2021
429
Türkiye Kıbrıs Ev Eşyası Taşıma

Türkiye Kıbrıs ev eşyası taşıma faaliyetleri son zamanlarda yoğunlaşmaktadır. Kıbrıs ve Türkiye 2 kardeş ülkedir. Bu sebepten ötürü bu 2 ülke arasındaki birçok pazarlık, ulaşım ve diplomatik ilişkiler gibi konu oldukça şeffaftır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları herhangi bir belge, pasaport ya da vizeye ihtiyaç duymadan Kıbrıs’a seyahat etme hakkına sahip bir ülkedir. Aynı şey Kıbrıs’ta yaşayan vatandaşlar için de geçerlidir. Bu sebepten ötürü her yıl milyonlarca Türk vatandaşı Kıbrıs ile Türkiye arasında gerek iş, gerek eğlence, gerekse de yaşamak amacı ile seyahat etmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cazibelerle dolu bir ülkedir. Hal böyle olunca birçok Türkiye vatandaşı Kıbrıs’ta yaşamak istiyor. Peki, Türkiye Kıbrıs ev eşyası taşıma hizmetlerine nereden ve nasıl ulaşılabilir?

Türkiye Kıbrıs Ev Eşyası Taşıma

Türkiye Kıbrıs ev eşyası taşıma hizmetleri oldukça ucuzdur. 2 ülke birbirine oldukça yakındır. Bu sebeple nakliyat işleri hızlı, kolay ve oldukça ucuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 2 ülke de aynı dili konuşmaktadır. Bu sebeple ister Kıbrıs üzerinden isterseniz de Türkiye üzerinden yapacağınız nakliyatlarda kendi soyunuzdan insanlarla konuşacaksınız. Kıbrıs, 2008 yılına kadar nakliyat ve eşya taşıma işlemlerinde Türk Lirası kullanmaktaydı. Ancak 1 Ocak 2008 yılında Kıbrıs, Avrupa Birliği’ne üye oldu. Bu sebepten ötürü para birimlerini Euro ile değiştirdiler.

Kıbrıs’ın 2 resmi dili vardır; Türkçe ve Yunanca. Kıbrıs’ın para biriminin üzerinde Türkçe ve Yunanca yazılar bulunmaktadır. Her ne kadar Euro Türk Lirası karşısında değerli olsa da Türkiye – Kıbrıs nakliyat işlerinde fiyatlar Türk Lirası üzerinden hesaplanmaktadır. Bu sayede vatandaşlar oldukça ucuz ve makul fiyatlar ile taşınma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca şirketten şirkete değişiklik gösterse de çoğu firmada ödemelerinizi ister Türk Lirası isterseniz de Euro ile yapma hakkınız bulunmaktadır.

Türkiye Kıbrıs Ev Eşyası Taşıma

Türkiye Kıbrıs Ev Eşyası Taşıma Firmaları

Türkiye Kıbrıs ev eşyası taşıma firmaları genellikle Akdeniz bölgesindeki şehirlerde satış ve nakliyat ofisleri bulunmaktadır. Bu şehirlere gitme şansınız yoksa internet üzerinden de Türkiye – Kıbrıs nakliyat firmaları bulabilirsiniz. Kıbrıs bir ada ülkesi olduğu için firmaların karayolu ile nakliyat hizmeti bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra birçok vatandaş da nakliyat işlemleri için deniz yolunu tercih etmektedir.

Kıbrıs her ne kadar bir ada ülkesi olsa da birbirinden güzel havalimanlarına sahiptir. Dünyadaki birçok kişi ulaşım için hava yolunu tercih etmektedir. Türkiye üzerinden Kıbrıs’a gerçekleştireceğiniz ulaşımlarda deniz yolunu seçebileceğiniz gibi hava yolunu da seçebilirsiniz. Ayrıca birçok nakliyat firması taşıma işlemleri için hava yolu hizmeti de sunmaktadır. Fakat hava yolu Türkiye vatandaşları tarafından genellikle pek tercih edilmemektedir. Çünkü hava yolu taşıma işlemleri deniz yoluna göre çok daha pahalıdır.

Deniz yolu üzerinden eşyaların Kıbrıs’a ulaşması birkaç saat içinde gerçekleşmektedir. Eğer anlaştığınız firma özel gemilere sahipse siz de bu gemiler ile birlikte eşyalarınızın yanında Kıbrıs’a gidiş sağlayabilirsiniz. Kıbrıs uluslararası evden eve nakliyat fiyatları da farklı nedenlere bağlı olarak sürekli bir şekilde değişiklik göstermektedir.

Türkiye Kıbrıs Ev Eşyası Taşıma Fiyatları

Türkiye Kıbrıs ev eşyası taşıma fiyatları her bütçeye uygundur. Diğer ülkelerde de olduğu gibi Kıbrıs’a girerken de eşyalarınız ile birlikte gümrükten geçmeniz gerekmektedir. Diğer ülkelere kıyasla Kıbrıs gümrüğünde ödemeniz gereken ücret çok daha ucuzdur. Türkiye’den Kıbrıs’a taşınmanızı sağlayacak firmaya ödemeniz gereken tutar değişiklik göstermektedir. Ortalama bir fiyat bulunmamaktadır.

Fiyatlandırmalar eşya sayısı, eşya ağırlığı, ekspertiz raporu, eşya türü gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Kıbrıs’ta yaşamaya karar veren insanların çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır. Bu sebeple giden kişiler genellikle yanlarında ev eşyaları götürmez. Kıbrıs’ta eşya satın almak ve ev dizayn etmek çok masraflı bir iş değildir. Uluslararası evden eve taşımacılık süreci her zaman hassas olan bir süreci de beraberinde getirmektedir.

Taşınma işlemlerinizi gerçekleştirecek nakliyat firmasına ödemeniz gereken tutar dışında pek bir harcama yapmanıza gerek yoktur. Eşyalarınızın kaybolması, çalınması ya da hasar görmesi gibi durumlarda seçmiş olduğunuz firma kaybını karşılamakla mükelleftir.

Türkiye Kıbrıs Ev Eşyası Taşıma Şirketleri

Türkiye Kıbrıs ev eşyası taşıma şirketleri ulaşabilmeniz için birçok yol bulunmaktadır. Büyük şehirlerdeki nakliyat ofislerinden, Akdeniz bölgesinde bulunan illerdeki satış ofislerinden ve internet üzerinden Kıbrıs’a sefer düzenleyen ya da nakliyat işleri gerçekleştiren birçok firma bulabilirsiniz.

Diğer dünya ülkelerine gidebilmek için vize, pasaport ve oturma izni gibi belgelerinizin bulunmaması durumunda nakliyat şirketleri eşyalarınızı taşımaz. Ancak Kıbrıs’a gitmek ya da burada oturma izni alabilmek / oturma iznine sahip olabilmek için Türk vatandaşı olmanız yeterlidir. Bu sayede nakliyat şirketleri ile anlaşma ve iş süresi oldukça kısalmaktadır. Plan aşamasından itibaren eşyaların devralınması, taşıma aracına yüklenmesi, Kıbrıs’a ulaştırılması ve eşyaların tekrar teslim edilmesi 2 ila 6 gün arasından tamamlanmaktadır.

Diğer tüm ülkelerde olduğu gibi Kıbrıs’a da taşınırken eşyalarınızın ulaşımını sağlayacak firmayı iyi seçmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi yolculuk boyunca eşyalarınızın bu şirket himayesinde olacak olmasıdır. Güvenilir ve tescilli bir firma ile çalışmamanız halinde eşyalarınızın başına gelebilecek herhangi bir olaydan hak talep edemeyebilirsiniz. Bu nedenden ötürü bir şirketle çalışmaya karar vermeden önce mutlaka gerekli sertifika, belge ve evrakları kontrol edin.

Türkiye Kıbrıs Ev Eşyası Taşıma

Türkiye Kıbrıs Zati Eşya Taşıma

Zati eşyalar, genel olarak evde kullanılan ve ticari kar amacı gütmeyen eşyalar kategorisinin geneline verilen isimdir. Zati eşyalar kendi içinde farklı dallara ayrılmaktadır. Giyim / Kuşam Eşyaları, Elektrikli Eşyalar, Nitelikli Eşyalar, Mutfak Eşyaları, Tıbbi Eşyalar, Diğer Eşyalar gibi eşyalar uluslararası taşımacılık hizmetlerinde taşınmaktadır.

Türkiye Kıbrıs zati eşya taşıma kapsamında eşyalar bu şekilde sınıflara ayrılmaktadır. Giyim eşyaları konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Elektrikli eşyalarda ise genel olarak tüm dünyada kotalar bulunmaktadır. Kıbrıs’a yanınızda götürmek istediğiniz eşyalar arasında en fazla 2 adet televizyon bulunabilir. Radyo, telefon ve tablet gibi ürünler de aynı şekilde kişi başı maksimum 1 adet ile sınırlıdır. Bu kurallar ve kotalar zaman zaman değişiklik göstermektedir.

Özellikle Türkiye vatandaşlarına karşı bu konularda esnek çalışmalar yürütülüyor. Kıbrıs vatandaşları için de Türkiye’de benzer ayrıcalık ve haklar için çalışmalar bulunmaktadır. Bu sebeple bu konuda daha detaylı bilgi almak için gümrük daire başkanlığı ya da konsolosluk ile görüşme sağlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz haktan daha fazla eşya ile gümrüğe girdiğiniz taktirde fazlalık eşyalarınız çöpe atılmakta ya da geri gönderilmek üzere postalanmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?